AKTUALNOŚCI

Trwa ładowanie
A A A

Podsumowanie pilotażowego programu „Szkoła pleców”

30 marca br. w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu odbyła się międzynarodowa konferencja podsumowująca pilotażowy program terapeutyczny „Szkoła pleców”.

W konferencji uczestniczyli:  kierownictwo i pracownicy Centrali KRUS, przedstawiciele niemieckiej instytucji zabezpieczenia społecznego (DGUV) - międzynarodowej sekcji zdrowia ISSA, oraz  instytucji współpracujących z Kasą:  Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jako instytucja ubezpieczeniowa, podobnie jak w systemie niemieckim, jest ustawowo zobowiązana dołożyć wszelkich starań i użyć wszelkich środków, aby zapobiegać niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Jedną z form godną naśladowania jest niemiecki projekt ,,Szkoły Pleców’’, realizowany od kilku lat z pozytywnymi efektami w środowisku niemieckich pielęgniarek. Dorobkiem współpracy polsko - niemieckiej jest wymiana doświadczeń oraz wypracowany model „Szkoły pleców”, dostosowany do potrzeb branży rolniczej w Polsce. Założeniem projektu jest powzięcie długofalowych działań przyczyniających się do utrzymania jak najdłużej aktywności zawodowej rolników, rozszerzenie działań terapeutycznych oraz ich kompleksowość.

W pilotażu programu terapeutycznego „Szkoła pleców”, który w ubiegłym roku realizowało Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu, uczestniczyło 48 rolników. Poza standardową rehabilitacją leczniczą rolnicy zakwalifikowani do programu uczestniczyli w:

  • edukacyjnych zajęciach grupowych, uwzględniających podstawy anatomii, biomechaniki, ergonomii pracy w rolnictwie i profilaktyki zdrowotnej,
  • zajęciach indywidualnych z terapeutą, uwzględniających ćwiczenia funkcjonalne, ćwiczenia na przyrządach, naukę poprawy wzorców ruchowych, trening zachowań prozdrowotnych oraz
  • zajęciach z psychologiem.

Data dodania:

07.04.2017