AKTUALNOŚCI

A- A A+

Dożynki w Spale 2017

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adam Wojciech Sekściński uczestniczył w Dożynkach Prezydenckich w Spale.

W dniach 16-17 września br. odbyły się Dożynki Prezydenckie w Spale. Pierwszego dnia odbył się m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, a na scenie prezentowały się zespoły ludowe z różnych regionów Polski.

Główne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę 17 września. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele polowym w Spale. We mszy uczestniczyli Prezydent Andrzeja Duda wraz z małżonką. Mszę odprawił ks. biskup senior Diecezji Łowickiej Józef Zawitkowski, który dziękował Bogu za udany, choć trudny sezon zbiorów. Następnie kolorowy dożynkowy korowód przeszedł z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu. Prezydent Andrzej Duda od starostów dożynek – Agnieszki Węglewskiej z woj. łódzkiego oraz Dawida Jezierskiego z woj. małopolskiego otrzymał bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Przyjmując go, Andrzej Duda podziękował i zapowiedział, że będzie go dzielił sprawiedliwie.

Po uroczystym ceremoniale dożynkowym, który poprowadził Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosił przemówienie. Dziękując za trud rolniczej pracy, Prezydent podkreślił niezwykle ważną rolę, jaką w Polsce, dla bezpieczeństwa polskiego państwa, a przede wszystkim bezpieczeństwa żywnościowego, odgrywa polski rolnik i jego praca.

Na wstępie swojego wystąpienia Prezydent Andrzej Duda powiedział m.in.: „Jako Prezydent Rzeczypospolitej bardzo dziękuję – nie tylko za przygotowanie tej uroczystości, tych kolejnych, dziewiątych już Dożynek Prezydenckich w Spale. Dziękuję wszystkim, których efekt trudu ostatnich tygodni, miesięcy możemy dzisiaj tutaj podziwiać. Ale przede wszystkim chcę podziękować wszystkim polskim rolnikom – za cały rok trudu, pracy. Tym, którzy od stuleci w Rzeczypospolitej żywią nas i bronią, którzy zanurzeni są i niosą przez kolejne pokolenia niezwykłą polską tradycję opartą na wierze, na trudzie pracy i na wielkiej odporności, umiejętności pokonywania wszelkich przeszkód i przeciwności losu, także tych wynikających z działania sił przyrody. Bo mało która profesja, mało które życiowe zajęcie tak wielce zależne jest od zrządzenia losu, czyli od tego, jaka będzie aura.”

Zwracając się do kobiet Prezydent Andrzej Duda powiedział:

„Ale chciałem też podziękować polskim gospodyniom. Koła gospodyń wiejskich w całej Polsce to wspaniałe miejsca przekazywania wielkiej polskiej tradycji z pokolenia na pokolenie. Jak silna jest ta tradycja, jak wspaniale się prezentuje, mogli przed chwilą Państwo zobaczyć, oglądając te niezwykłe wieńce i korony dożynkowe. To jest właśnie to, na czym opiera się siła polskiej wsi, na czym opiera się także siła Rzeczypospolitej – wielka, głęboko zakorzeniona wspaniała tradycja, która dzisiaj z całą mocą wraca, której ku mojej wielkiej radości nie wstydzą się młode dziewczyny, które kupują stroje, wyszywają, chcą pokazać tę tradycję i przekazać ją potem swoim dzieciom. Ogromnie za to dziękuję ich babciom i mamom, które na co dzień pracując w gospodarstwach rolnych, znajdują jeszcze czas na to, aby się spotkać, aby budować lokalną wspólnotę koła gospodyń ‒ która w tak piękny sposób buduje Rzeczpospolitą.”

 

Prezydentowi i jego małżonce na scenie towarzyszyli starostowie tegorocznych dożynek Agnieszka Węglewska z województwa łódzkiego i Dawid Jezierski z województwa małopolskiego

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel w przemówieniu zapewnił rolników, że rząd stara się zwiększać opłacalność produkcji. Przypomniał, że resort regularnie otwiera nowe rynki zbytu na krajowe produkty. Ma to na celu między innymi złagodzenie skutków rosyjskiego embarga.

 

 

 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński oraz Dyrektor Biura Prewencji KRUS Cezary Nobis - przy stoisku KRUS

 

Centralnym obchodom rolniczego święta towarzyszyło Miasteczko Regionów, w którym stoiska przygotowały wszystkie województwa. Nie brakowało tam rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych przysmaków. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski.

Stoisko resortowe zorganizowane pod pieczą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi współtworzyły: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jak co roku cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem.

Data dodania:

18.09.2017