AKTUALNOŚCI

A- A A+

KRUS uczestnikiem Dożynek Prezydenckich 2018

W miniony weekend, 15 i 16 września, w Spale na terenie Centralnego Ośrodka Sportu odbyły się Dożynki Prezydenckie. W uroczystościach z ramienia Kasy wzięli udział zastępca Prezesa KRUS Pan Andrzej Kneć oraz dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi Pan Tomasz Nowicki.

Pierwszego dnia Dożynek Pierwsza Dama wzięła udział w prezentacji grup wieńcowych w ramach konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Główne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę. Rozpoczęły się Mszą świętą w kościele polowym w Spale, w której uczestniczyli Prezydent Andrzeja Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Mszę odprawił ksiądz arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, który dziękował Bogu za plony i podkreślał trudny sezon zbiorów.

Następnie kolorowy dożynkowy korowód przeszedł z kościoła na stadion COS. Prezydent Andrzej Duda od starostów dożynek otrzymał bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.

Po uroczystym ceremoniale dożynkowym, który poprowadził Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", Prezydent wygłosił przemówienie. Podziękował rolnikom za wysiłek i pracę. Powiedział, że "często nie zwracamy na to uwagi, ale to właśnie dzięki pracy rolnika, jego trudowi, dzięki także jego ryzyku, bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów, właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni. I to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie polscy rolnicy robią dla polskiego państwa, ich ogromna, nieoceniona zasługa".

Następnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w przemówieniu zapewnił, że rząd stara się zwiększać opłacalność produkcji dla polskich rolników. Minister Ardanowski tak wypowiedział się na temat rolnictwa: „To jest jeden z najważniejszych działów gospodarki, od którego również zależy suwerenność”.

Centralnym obchodom rolniczego święta towarzyszyło Miasteczko Regionów, w którym stoiska przygotowały wszystkie województwa. Nie brakowało tam rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych przysmaków. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski.

Stoisko resortowe zorganizowane pod pieczą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi współtworzyły: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem. Rolnicy otrzymywali kompleksową informację na temat ustawowej działalności KRUS.

Data dodania:

17.09.2018