AKTUALNOŚCI

A- A A+

Posiedzenie Komisji Kwalifikującej wyroby do Znaku Bezpieczeństwa KRUS w 2018 roku

W ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników Kasa podejmuje starania o właściwą produkcję i dystrybucję bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników, m.in. przyznaje wyrobom o ponadprzeciętnym standardzie bezpieczeństwa Znak Bezpieczeństwa KRUS.

W dniu 22.11.2018 r. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyło się posiedzenie Komisji Kwalifikującej wyroby do Znaku Bezpieczeństwa KRUS, podczas którego rozpatrzono wnioski o przyznanie tego oznaczenia produktom firm:

  • ARLEN S.A. dla dwuczęściowego kombinezonu ochronnego wielokrotnego użytku,
  • SWIMER z Torunia na przenośne urządzenia do magazynowania i dozowania paliw płynnych klasy III SWIMER TANK.

W spotkaniu Komisji opiniującej wnioski, której przewodniczył Pan prof. nadzw. dr hab. inż. Zbyszek Zbytek, uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutu Medycyny Wsi, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i firm producenckich, a także Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Pani Aleksandra Hadzik, Zastępca Prezesa Kasy Andrzej Kneć, Dyrektor Biura Prewencji Cezary Nobis oraz pracownicy Biura Prewencji Centrali KRUS. 

Kombinezon firmy ARLEN S.A dzięki swoim właściwościom zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo pracy przy wszelakich zabiegach z zakresu ochrony roślin i upraw. Składa się ze spodni i kurtki z odpinanym kapturem. Wykonany jest z komfortowej, oddychającej tkaniny posiadającej unikalną chemo- i wodoodporną ochronę przed rozpylonymi substancjami chemicznymi, zachowującą jednocześnie dużą przewiewność i ergonomię użytkowania. Ubiór dostosowany jest do pracy podczas zabiegów ochrony roślin we wszystkich uprawach, chroni on skórę zarówno podczas przygotowywania cieczy użytkowej, jak i wykonywania oprysku. W 2017 i 2018 roku sprzedano ogółem 974 komplety odzieży. Wśród rolników kombinezon cieszy się uznaniem z uwagi na jakość tkaniny, jej lekkość i wygodę noszenia.

Przenośne urządzenia do magazynowania i dozowania paliw płynnych SWIMER TANK to zbiorniki przeznaczone do magazynowania paliw płynnych klasy III, produktów naftowych o temperaturze zapłonu od 55°C do 100°C. Zbiorniki wyposażone są w odpowietrzniki, wlew z euro-złączem, elektroniczne zabezpieczenie przed przepełnieniem, ultradźwiękowy wskaźnik z czujnikiem przecieku, wąż ssawny wzmacniany filtrem siatkowym i zaworem zwrotnym, pistolet automatyczny, pompę łopatkową, licznik cyfrowy, filtr paliwa, wąż dystrybucyjny, czujnik niskiego poziomu paliwa i właz rewizyjny. Urządzenia firmy SWIMER są odporne na mechaniczne uszkodzenia, nie odkształcają się, nie korodują. Zajmują mniej miejsca niż używane wcześniej zbiorniki ze stali. Materiał, z którego wykonano zbiorniki, nie wchodzi w reakcję z przechowywanymi w nich cieczami. Urządzenia firmy SWIMER produkowane są w całości w Polsce, posiadają liczne odznaczenia i wyróżnienia targowe. W przeciągu 10 lat sprzedano ponad 10 tys. zbiorników, co świadczy o tym, że są cenione przez rolników. 

Komisja Kwalifikująca wyroby do Znaku Bezpieczeństwa KRUS pozytywnie zaopiniowała oba wnioski, a Przewodniczący Komisji będzie rekomendował Prezesowi Kasy przyznanie Znaku Bezpieczeństwa KRUS po uzupełnieniu przez wnioskodawców wskazanej przez Komisję dokumentacji.

Prezes Kasy od 1994 roku nadaje Znak Bezpieczeństwa KRUS. Dotychczas zostało wydanych 69 zezwoleń dla 221 wyrobów 31 firm. Znak przyznawany jest w formie zezwolenia, które pozwala producentowi oznaczyć dany produkt Znakiem Bezpieczeństwa KRUS. Wręczany jest najczęściej podczas Targów AGRO-TECH w Kielcach.

Data dodania:

23.11.2018