AKTUALNOŚCI

A- A A+

Poświęcenie Sztandaru KRUS podczas Centralnych Dożynek na Jasnej Górze z udziałem Kierownictwa Kasy

Sztandar, nadany Kasie w ubiegłym tygodniu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został w niedzielę poświęcony na ołtarzu przed szczytem jasnogórskim. Uroczystość miała miejsce w trakcie nabożeństwa w intencji rolników, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego reprezentował Prezes Adam Wojciech Sekściński.

Podczas uroczystej sumy z błogosławieństwem wieńców żniwnych, w niedzielę na wałach jasnogórskich obecne było kierownictwo Kasy: Prezes Adam Wojciech Sekściński, Zastępca Prezesa Andrzej Kneć, Zastępca Prezesa Krzysztof Maciej Retyk, Główna Księgowa KRUS Agnieszka Myśliwiec, Dyrektor Biura Administracji i Inwestycji Centrali KRUS Kazimierz Sionek, a także przedstawiciele Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, z Przewodniczącym Stanisławem Andersem na czele oraz dyrektorzy oddziałów regionalnych wraz z pracownikami KRUS.

Dla historii sztandaru, czyli instytucjonalnego symbolu, ważne są dwa wydarzenia - nadanie i poświęcenie - czynione zgodnie z tradycją od wielu lat. W przypadku sztandaru KRUS poświęcenie dokonało się - o czym mówili Prezydent i Minister w swoich wystąpieniach dożynkowych - w miejscu uświęconym i drogim sercu każdego Polaka. Jest ono ważne zwłaszcza dla rolników, którzy są gwarantem kultywowania polskich tradycji.

Poczet sztandarowy KRUS towarzyszył niedzielnym uroczystościom na Jasnej Górze od godzin rannych, prezentując się obecnym przy ołtarzu. Przez kilka godzin, w godnej postawie tworzyli go pracownicy częstochowskiego Oddziału Regionalnego Kasy: Aneta Krawczyk, Agnieszka Maj, Piotr Kaliszewski i Jarosław Jaskólski. Aktu poświęcenia dokonał główny celebrans i głoszący tego dnia homilię do zgromadzonych przez klasztorem kilkudziesięciu tysięcy rolników z całej Polski – ks. Arcybiskup Metropolita Krakowski, Marek Jędraszewski.

W podzięce Ojcom Paulinom, Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński, a także Dyrektor Częstochowskiego Oddziału Regionalnego KRUS, Piotr Dobosz i Przewodniczący Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Stanisław Anders przekazali w darze klasztorowi ornat.

Poprzedniego dnia, w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona uroczysta msza święta w intencji KRUS, a tuż przed nią, w dolnym refektarzu, w obecności Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymona Giżyńskiego, wyróżniającym się pracownikom instytucji państwowych działających na rzecz rolnictwa, agencji rolnych, zostały wręczone okolicznościowe medale wybite przez Mennicę Polską z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.

W auli Jana Pawła II na Jasnej Górze odbyła się także konferencja naukowa, a jej tematykę obrazują tytuły dwóch głównych referatów "Chłopi, rolnicy, mieszkańcy wsi w walce o niepodległość, demokrację, prywatną własność ziemi rolnej i prawa obywatelskie po 1945 roku" - dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej - Doradcy Prezydenta RP oraz "Znaczenie polskiej wsi i jej mieszkańców dla odzyskania i utrwalenia niepodległości Polski" - wygłoszonego przez dr hab. Lecha Krzyżanowskiego.

Data dodania:

03.09.2018