ZADANIA KRUS

A- A A+

AKTUALNOŚCI PREWENCYJNE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęca rolników do zakupu kolejnych wyrobów, którym przyznano wyróżnienia targowe pn. „Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym!”

W ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podejmuje starania o właściwą produkcję i dystrybucję bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników, m.in. zachęca rolników do nabywania wyrobów oznaczonych „Znakiem bezpieczeństwa KRUS” i wyróżnieniem targowym pn. „Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”. 

Miło Nam poinformować, że 18 marca 2022 r podczas uroczystej gali XXVII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach kolejne dwa wyroby otrzymały wyróżnienia targowe pn. „Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”:

1.    Zbiornik mobilny TrolleyMaster® na olej napędowy oraz AdBlue® firmy Kingspan Water & Energy Sp. z o.o. 
2.    Hala namiotowa Skavska Hala 13 m firmy Skavska Hale Sp. z o.o.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego analizuje okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych rolników i w oparciu o bieżące analizy określa, stosowanie jakich środków produkcji należy promować wśród rolników i na jakie ich walory należy zwracać uwagę. 

Wytypowanie na targach i wystawach rolniczych zbiornika mobilnego na olej napędowy i AdBlue® to efekt obserwacji z których wynika, że w ostatnich latach zwiększył się areał gospodarstw rolnych, grunty rolne często znajdują się w znacznej odległości od siedliska, a w związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na tego typu zbiorniki. Ponadto użytkowane są maszyny o dużej wydajności i zużyciu oleju napędowego, co powoduje czasem konieczność tankowania maszyny poza miejscem składowania paliw. Pojemniki i kanistry to ryzyko skażenia środowiska naturalnego lub pożaru, ale także konieczność przenoszenia ciężaru na duże odległości i tym samym narażanie układu ruchu człowieka na niekorzystne dla zdrowia przeciążenia. 

W wielu gospodarstwach rolnych nadal występuje problem z zabezpieczeniem płodów rolnych i maszyn rolniczych przed wpływem warunków atmosferycznych, a także z utrzymaniem ładu i porządku w obejściu. Rolnicy coraz częściej borykają się z kradzieżami maszyn i inwentarza. Stąd też pomysł wyróżnienia hal namiotowych, których montaż nie wymaga zezwoleń, jest stosunkowo szybki, koszt budowy relatywnie niski a funkcjonalność bardzo duża. 
Oferta prezentowanych na targach środków do produkcji rolniczej jest obszerna, jednak nie wszystkie prezentowane wyroby są odpowiedniej jakości, dlatego rekomendujemy zakup wyrobów opisanych niżej. 

Do atutów wyróżnionego zbiornika mobilnego TrolleyMaster® na olej napędowy oraz AdBlue® firmy Kingspan Water & Energy Sp. z o.o. zaliczamy m.in. :

•    mobilność (wyposażenie w gumowe kółka terenowe, które umożliwiają poruszanie się zbiornika w każdym, nawet nieutwardzonym i nierównym terenie);
•    dostępność małych pojemności zbiornika: 60 i 100 l;
•    ergonomiczny uchwyt, tj. wygodna, wyprofilowana rączka zapewniająca pewny chwyt przy ciągnięciu i podnoszeniu zbiornika;
•    zaopatrzenie nalewaka w kieszeń przeznaczoną do wyłapywania skroplin, m.in. podczas transportu zbiornika (można ją łatwo odkręcić i wyczyścić);
•    wyposażenie w profilowaną wnękę na wąż dystrybucyjny, która umożliwia owinięcie węża wokół zbiornika w czasie jego przemieszczania;
•    zamontowany zamykany zawór kulkowy chroniący przed wyciekiem substancji ze zbiornika podczas tankowania;
•    możliwość szybkiego napełnienia zbiornika cieczą dzięki wydajnej pompie z zaciskami akumulatorowymi.


 

Zbiornik mobilny TrolleyMaster® na olej napędowy oraz AdBlue ®

Stosowanie w gospodarstwie rolnym ww. zbiornika zapewnia użytkownikowi wysoki komfort pracy oraz umożliwia sprawne uzupełnianie paliwa w maszynie poza miejscem jego magazynowania. Ponadto ogranicza ryzyko rozlewania i przedostawania się paliwa do gleby (skażenie środowiska naturalnego). Użytkowanie takiego zbiornika zmniejsza również przeciążenia układu ruchu człowieka związane z przenoszeniem ciężkich ładunków, które powodują dolegliwości bólowe, przeciążenia mięśni a także mogą być przyczyną wypadków przy pracy. 

Kolejnym wyróżnionym wyrobem, który rekomenduje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest hala namiotowa Skavska Hala 13 m. Do jej walorów użytkowych należą:

  • uniwersalne zastosowanie konstrukcji budowli – hala może być wykorzystywana do przechowywania maszyn i urządzeń rolniczych, płodów rolnych, materiałów objętościowych (słoma, siano), drewna, nawozów, a także do hodowli i chowu zwierząt, ponadto można zmieniać jej przeznaczenie w trakcie użytkowania;
  • postawienie hali namiotowej nie wymaga pozwoleń na budowę, dzięki czemu skraca się czas realizacji inwestycji;
  • wysokie bezpieczeństwo eksploatacji, trwałość konstrukcji i relatywnie niski koszt budowy hali w porównaniu do innych klasycznych technologii;
  • mocna i solidna konstrukcja, umożliwia wykorzystanie hali w różnych warunkach klimatycznych (mapowanie wiatru i opadów) i na każdym rodzaju gruntu, bez konieczności wykonania fundamentu;
  • rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające szybki montaż hali, a także zastosowanie ocieplenia; 
  • posiadanie wysokiej ściany bocznej, dzięki czemu, użytkownicy mogą poruszać się wewnątrz hali komfortowo, bez obawy o uszkodzenie dolnej części ścian; szerokość tego modelu pozwala na swobodne poruszanie się i manewrowanie pojazdami samobieżnymi, a w przypadku hodowli zwierząt na zastosowanie tzw. stołu paszowego, co znacznie usprawnia zadawanie karmy zgodnie z zasadami dobrostanu zwierząt gospodarskich, a także ułatwia sprzątnie hali; 
  • możliwość doświetlenia obiektu światłem dziennym, dzięki zastosowanej w górnej części hali białej plandeki co zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

       

Hala namiotowa Skavska Hala 13 m

Różnorodne zastosowanie ww. hali namiotowej w gospodarstwach rolnych przyczynia się do wyeliminowania ryzyka wystąpienia różnego rodzaju wypadków przy pracy rolniczej, m.in. wypadków związanym z upadkiem osób na terenie gospodarstwa rolnego i wypadków z udziałem maszyn rolniczych. Dzięki możliwości przechowywania maszyn, sprzętów oraz urządzeń w pomieszczeniu (hali) ogranicza się wpływ warunków atmosferycznych na utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym. Wykorzystywanie powierzchni użytkowej hali do magazynowania ułatwia utrzymanie ładu i porządku w obejściu, ogranicza osobom postronnym dostęp do maszyn i urządzeń rolniczych oraz użytkowania ich w sposób niekontrolowany. Ponadto przechowywanie w hali różnego rodzaju nawozów, płodów rolnych ogranicza ryzyko oddziaływania warunków atmosferycznych na te produkty oraz skażenia przez nie gruntu i wód. 

Więcej informacji na temat wyrobów oznaczonych „Znakiem Bezpieczeństwa KRUS” i wyróżnieniem targowym pn. „Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym” na stronie internetowej www.krus.gov.pl pod linkami:

Wyroby oznaczone Znakiem Bezpieczenstwa KRUS - katalog 2021

Zestawienie wyrobow zwiekszajacych bezpieczenstwo pracy w gospodarstwie 2022


Do góry