ZADANIA KRUS

A- A A+

AKTUALNOŚCI PREWENCYJNE

Rolniku, noś odblaski – wyposażenie na wagę życia i zdrowia

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po raz kolejny włącza się w działania prewencyjne organizowane przez różne instytucje m.in. Policję, Ośrodki Ruchu Drogowego, Straż Miejską, samorządy lokalne, placówki oświatowe i Caritas pod hasłem „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Pracownicy ds. prewencji KRUS propagują wśród mieszkańców obszarów wiejskich noszenie odblasków i przypominają o zasadach poruszania się po drogach publicznych. Akcja ta wpisuje się w działania Kasy na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej. 

Do potrąceń pieszych, dochodzi o każdej porze roku, szczególnie często w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wcześnie zapada zmrok, noc jest bardzo długa i często występują opady: mgły, deszcze, śnieg. Na ryzyko takich wypadków najczęściej narażeni są mieszkańcy obszarów wiejskich. Mimo, że w ostatnich latach dużo zmieniło się na korzyść, powstało wiele nowych dróg, chodników i ścieżek rowerowych, to występują jeszcze miejscowości, gdzie infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia. Brak jest utwardzonych poboczy, jezdnie są wąskie, nie ma wyznaczonych chodników i przejść dla pieszych, skrzyżowania są nieoświetlone lub źle doświetlone etc. to sprzyja wypadkom. Ale nie zawsze przyczyną wypadku jest stan techniczny dróg i poboczy. Część z nich jest skutkiem niewłaściwego zachowania użytkowników dróg – nadmiernej prędkości pojazdów, które się po nich poruszają, ich złego stanu technicznego, brawury, chodzenia po niewłaściwej stronie ulicy, słabej widoczności spowodowanej ciemnym ubraniem pieszego, wchodzeniem pieszych na przejścia w ostatniej chwili, tuż przed rozpędzonym samochodem, czasem nietrzeźwością kierowcy lub pieszego. 

Stąd apel KRUS, by być widocznym podczas poruszania się po drogach publicznych po zmierzchu i przestrzegać prawa o ruchu drogowym. 

Bądźmy zatem widoczni z daleka dla wszystkich uczestników dróg publicznych. Osoba ubrana w ciemny strój, bez odblasków, widziana jest przez kierowcę z odległości zaledwie 40 m. Dzięki stosowaniu odblasków kierowcy mogą zauważyć pieszego z odległości nawet 150 m, co pozwala im na odpowiednią reakcję, a te cenne sekundy wystarczają aby wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. 

O ile każdy z nas zdaje sobie sprawę, że samochód nie zatrzymuje się natychmiast, to niestety już znacznie mniej osób ma świadomość, jak długi odcinek drogi musi pokonać pojazd do całkowitego zatrzymania. O tym decyduje suma trzech składowych:

1.    droga przebyta od momentu zauważenia przeszkody i wciśnięcia hamulca;
2.    droga przebyta od momentu wciśnięcia pedału hamulca do rozpoczęcia działania układu hamulcowego; 
3.    droga przebyta przez pojazd w czasie, od momentu zadziałania układu hamulcowego do całkowitego zatrzymania (tzw. droga hamowania).

Na drogę hamowania ma wpływ wiele czynników, najbardziej istotna jest prędkość pojazdu, im większa, tym dłuższy dystans musi pokonać pojazd do całkowitego zatrzymania. Poza tym zależy ona od  rodzaju i stanu nawierzchni drogi, stanu technicznego pojazdu, w tym opon oraz warunków pogodowych. Inne istotne czynniki to szybkość reakcji kierowcy, jego doświadczenie i umiejętności. Skrócenie drogi hamowania o kilka metrów ma kluczowe znaczenie dla życia pieszego lub użytkownika innego pojazdu.

Poruszając się po drogach bądźmy świadomi, że pieszy widzi samochód, nie zawsze natomiast kierowca pojazdu widzi pieszego.

Źródło: brd.policja.pl/kampania

Używanie odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym, to nasz obowiązek. Za brak odblasków możemy zostać ukarani mandatem. Jednak nie tylko groźba kary powinna być dla nas priorytetem, ale przede wszystkim troska o własne bezpieczeństwo. 
Odblaski są często rozdawane nieodpłatnie przez różne instytucje. Ich zakup to niewielki wydatek, bywa, że stanowią trwały element butów i odzieży. 

Mamy duży wachlarz możliwości wyposażenia się w materiały odblaskowe, co również zachęca do ich stosowania. W sklepach znajdziemy towary przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w różnych przedziałach cenowych i w różnym wydaniu. Można np. zaopatrzyć się w zwykłą opaskę odblaskową, breloki, zawieszki, naklejki odblaskowe, czapki, plecaki odblaskowe, odblaskowe worki, opaski na buty, sznurowadła, kamizelki i szelki odblaskowe, parasolki, smycze, a nawet maskotki odblaskowe. Wybór jest ogromny, dostosowany do indywidulanych potrzeb użytkownika, a nawet jego gustu. Kupując, zwróćmy uwagę, czy są to produkty certyfikowane, bo tylko takie, spełniające określone parametry, zapewniają bezpieczeństwo użytkownikowi. W sklepach niestety można też nabyć odblaski, które nie odbijają światła samochodowych reflektorów, czyli są bezwartościowe, nie spełniają swojej funkcji. 

Posiadanie odblasków to nie wszystko, bardzo istotne jest również prawidłowe ich noszenie. 

By być widocznym w świetle reflektorów, należy umieszczać odblaski w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu, czyli w dolnych partiach ciała i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu stron (z przodu i z tyłu).

Poza zadbaniem o widoczność na drodze, należy również  przestrzegać następujących zasad: 

 • poza obszarem zabudowanym, poruszać się lewą stroną jezdni, w taki sposób, aby widzieć nadjeżdżający pojazd; 
 • być uważnym na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych; 
 • nie wbiegać i nie wchodzić gwałtownie na jezdnię; 
 • przechodzić w miejscach do tego wyznaczonych, bądź miejscach o dobrej widoczności; 
 • przechodząc przez jezdnię, unikać miejsc, gdzie nie widać nadjeżdżających pojazdów np. przed wzniesieniem, na zakręcie;
 • przed wejściem na jezdnię dokonać szybkiej oceny sytuacji: w jakiej jestem kondycji, czy mam wystarczająco dużo czasu na przejście, czy jestem widoczny dla kierowcy;
 • nie używać telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię;
 • swoim zachowaniem nie zagrażać innym uczestnikom ruchu; 
 • stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg;
 • gdy nie ma chodnika, iść „gęsiego” czyli jeden za drugim po lewej stronie jezdni,
 • nie poruszać się po drogach publicznych w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu substancji psychotropowych.

ZGŁASZANIE WYPADKU 

TELEFON 112 lub 999

1.    PODAJ MIEJSCE ZDARZENIA;
2.    RODZAJ ZDARZENIA (WYPADEK DROGOWY);
3.    LICZBA POSZKODOWANYCH;
4.    STAN POSZKODOWANYCH;
5.    IMIĘ I NAZWISKO ZGŁASZAJĄCEGO;
6.    NUMER TELEFONU Z KTÓREGO DZWONIMY;

UWAGA! NIE ROZŁĄCZAJ SIĘ JAKO PIERWSZY.

 

Opracowano na podstawie:
1.    Ustawa Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 450)
2.    https://brd.policja.pl/brd/

 


Do góry