ZADANIA KRUS

A- A A+

Rolniku, pozwól się zauważyć – noś odblaski!

Jesienna aura nie sprzyja bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Coraz wcześniej zapada zmrok, częściej pada deszcz, a rano długo utrzymuje się mgła. Obecność tych zjawisk sprawia, że użytkownicy dróg stają się mniej widoczni, a tym samym bardziej niż o innej porze roku narażeni na potrącenia czy przejechania. Niebezpieczeństwa te szczególnie dotykają mieszkańców terenów wiejskich, gdzie infrastruktura techniczna nie zawsze jest tak dobrze rozwinięta jak w miastach. W terenie niezabudowanym większość dróg nie posiada oświetlenia i chodników. Rolnicy często korzystają z nieutwardzonych poboczy, które nie są wyraźnie oddzielone od jezdni, co dodatkowo zmniejsza poziom bezpieczeństwa pieszych.

Po zmroku pieszy bez elementów odblaskowych jest widoczny przez kierowcę z odległości około 40 metrów. To często zbyt mała odległość na właściwą reakcję kierowcy, szczególnie przy znacznej prędkości. Nietrudno wówczas o tragedię. Jeśli jednak ten sam pieszy zaopatrzy się w elementy odblaskowe, to kierujący pojazdem dostrzeże go z odległości prawie 4-krotnie większej. To daje mu kilka cennych sekund na reakcję – pozwala na wyhamowanie i bezpieczne ominięcie pieszego. W celu ograniczenia liczby wypadków z udziałem pieszych ustanowiono przepisy, które od 31 sierpnia 2014 r. nakładają na osoby poruszające się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym obowiązek posiadania odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Jednak to nie groźba kary, a troska o własne bezpieczeństwo powinna skłaniać pieszych do zakupu odblasków. Ich koszt jest niewielki, a dodatkowo są powszechnie dostępne w wielu sklepach. Elementami odblaskowymi mogą być zawieszki, opaski, smycze czy kamizelki. Umieszczając je zgodnie z zaleceniami na wysokości kolan, dłoni czy w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Na rynku dostępna jest również odzież, obuwie, a także plecaki i tornistry fabrycznie wyposażone w elementy odblaskowe.

W celu ograniczenia ryzyka wypadku w ruchu drogowym w okresie jesiennym, piesi powinni również przestrzegać następujących zasad:

 • poruszać się poza terenem zabudowanym lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżający pojazd;
 • przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych, jeżeli takich brakuje – w miejscu o dobrej widoczności;
 • upewnić się przed wejściem na jezdnię, że nic im nie zagraża i że nie będą stanowili zagrożenia dla innych użytkowników dróg;
 • nie wbiegać raptownie na jezdnię;
 • nie wychodzić na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność;
 • nie przechodzić przez jezdnię na ukos.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy także od zachowania kierowców. Powinni oni pamiętać o:

 • poruszaniu się z dozwoloną, dostosowaną do warunków na drodze prędkością;
 • zachowaniu szczególnej ostrożności przy zjeżdżaniu na pobocze w porze wieczorowej i nocnej;
 • zwalnianiu i zatrzymywaniu się przed przejściem dla pieszych;
 • niewyprzedzaniu innych pojazdów na przejściach dla pieszych;
 • zadbaniu o zachowanie sprawności technicznej pojazdów (szczególnie klocków hamulcowych oraz oświetlenia pojazdu).

W ruchu drogowym bywamy zarówno pieszymi, jak i kierowcami. Dlatego w każdej roli powinniśmy działać świadomie i ze zrozumieniem innych użytkowników drogi. Tylko takie postępowanie pozwoli nam zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym.

Data dodania:

11.10.2018