ZADANIA KRUS

A- A A+

AKTUALNOŚCI PREWENCYJNE

 • 13-04-2016

  Botulizm ludzi i zwierząt – jak zapobiegać?

  Zakażenie laseczką jadu kiełbasianego (botulizm) to zatrucie drogą pokarmową. W wyniku obecności laseczek jadu kiełbasianego w pokarmie dochodzi do wytworzenia przez nie swoistego jadu (toksyny botulinowej). Toksyna botulinowa to najsilniejsza znana trucizna, która silnie uszkadza układ nerwowy.*

 • 14-12-2015

  Chroń dziecko w gospodarstwie rolnym

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że na bazie dokumentu z 1998 roku, zawierającego spis prac rolniczych niebezpiecznych i szkodliwych dla dzieci powstał "Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat".

 • 19-06-2015

  Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwach rolnych

  Od 2004 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie prowadzi statystyk wypadków przy pracy rolniczej wśród dzieci. W 2003 roku zgłoszono do Kasy ogółem 52,6 tys. wypadków, w tym 1,4 tys. wypadków dzieci (co stanowiło 2,7% ogółu), z których 900 było wypadkami przy pracy rolniczej.

 • 19-06-2015

  Choroby zawodowe zakaźne osób ubezpieczonych w KRUS

  Choroby zawodowe zakaźne są powodowane przez zarazki i pasożyty znajdujące się w glebie, wodzie, powietrzu, ściekach, kompoście, ściekach, gnojownicy, na skórze i sierści zwierząt, a także w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

 • 10-06-2015

  Dobrze traktujesz, mniej ryzykujesz

  Dobrze traktujesz, mniej ryzykujesz to hasło działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, których celem jest uświadomienie rolnikom, że zwierzę nie jest przedmiotem, tylko istotą żywą; a także wskazanie zależności pomiędzy odpowiednim traktowaniem zwierząt a ryzykiem wypadków rolników podczas ich obsługi.

 • 18-12-2014

  Uwaga, czad!

  W sezonie grzewczym w Polsce odnotowywane jest około 4000 zatruć tlenkiem węgla, wskutek, których prawie 100 osób traci życie. Wielu poszkodowanych to rolnicy i ich rodziny. Liczba zatruć wzrasta znacząco przy spadku temperatury otoczenia.

 • 12-11-2014

  Zapobieganie chorobom układu ruchu

  Dolegliwości kręgosłupa, szyi, ramion, kończyn górnych i dolnych - powszechnie określane mianem mięśniowo-szkieletowych - są najczęściej odnotowywanym w Europie problemem zdrowotnym związanym z pracą. Największa liczba zachorowań występuje wśród osób zatrudnionych w rolnictwie i budownictwie.

 • 12-11-2014

  Bezpieczne pozyskiwanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego

  Wycinka drzew, czy to w posiadanym lesie, czy też na nieużytkach, gdzie rosną popularnie nazywane samosiejki, pozwala rolnikom na pozyskiwanie materiału na opał lub surowca do prac budowlanych. Prace związane z pozyskiwaniem drewna, tak jak i wiele innych w gospodarstwie rolnym są niebezpieczne i dla własnego dobra warto zachować przy ich wykonywaniu szczególną ostrożność.

 • 12-11-2014

  Bezpieczne prowadzenie gospodarstwa rolnego

  Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z dużym ryzykiem wypadków i chorób zawodowych. Specyfiką pracy w rodzinnych gospodarstwach rolnych są zagrożenia spowodowane sezonowym nasileniem prac, ich zróżnicowaniem, koniecznością obsługi skomplikowanych maszyn i urządzeń rolniczych oraz zwierząt gospodarskich, bezpośrednim kontaktem z niebezpiecznymi czynnikami biologicznymi i chemicznymi, narażeniem na hałas, drgania mechaniczne i zapylenie.

Wyświetla nowości od 41 do 50 ze wszystkich 56