ZADANIA KRUS

A- A A+

Bezpieczne gospodarstwo rolne 2004

II Ogólnopolski Konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" rozstrzygnięty! Druga krajowa edycja Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" dobiegła końca. Podobnie jak w latach poprzednich, jego podstawowym zadaniem była promocja zasad ochrony zdrowia i życia podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Konkurs przebiegał pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej; patronat medialny sprawowały: Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. O zwycięstwo w Konkursie ubiegało się w 2004 roku 1665 gospodarstw indywidualnych i 110 wielkotowarowych. Podobnie jak w roku ubiegłym, na wszystkich etapach Konkursu komisje oceniały porządek w obejściu gospodarstw, stan budynków inwentarskich i pomieszczeń gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń rolniczych w osłony i inne zabezpieczenia przed zagrożeniem urazami, warunki obsługi i chowu zwierząt oraz stosowanie i jakość środków ochrony osobistej. Zwracano również uwagę na estetykę gospodarstw i usprawnienia wprowadzane przez rolnika w zakresie poprawy bezpieczeństwa, warunków i higieny pracy. W finałowych zmaganiach o I miejsce w kategorii gospodarstw indywidualnych rywalizowało 16. najlepszych rolników, po jednym z każdego województwa. Centralna Komisja Konkursowa odwiedziła wszystkich finalistów i po wnikliwej ocenie ? według ustalonych, jednakowych dla wszystkich kryteriów ? do ścisłego finału zakwalifikowała pięć najbezpieczniejszych gospodarstw. Szczęśliwymi laureatami II edycji Konkursu zostali:


  • zdobywcy I miejsca - Joanna i Adam Szymańscy z miejscowości Łukawa w Województwie Świętokrzyskim. W swoim 29-hektarowym gospodarstwie hodują trzodę chlewną i prowadzą uprawę roślin. W nagrodę otrzymali ciągnik rolniczy Zetor 3320 Turbo Eko ufundowany przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
  • zdobywcy II miejsca - Urszula i Piotr Młotek z miejscowości Kryry w Województwie Śląskim. Na powierzchni 50-hektarowego gospodarstwa prowadzą uprawę roślin i hodowlę trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Nagrodę dla nich - samochód osobowo-dostawczy Fiat PANDA - ufundował Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
  • zdobywcy III miejsca - Alojzy i Rafał Zalewscy z miejscowości Łowin w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Ojciec z synem gospodarują na 140-hektarowym gospodarstwie prowadząc uprawę roślin i hodowlę tuczników. W nagrodę otrzymali talon wartości 3000 zł do realizacji w AGRENE Bydgoszcz ufundowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych, zaprawiarkę do nasion "Agata" ufundowaną przez firmę AGRALEX i przenośnik ślimakowy T-206/2 ufundowany przez POM Augustów.

Wyróżnienia przyznano:


  • Barbarze i Krzysztofowi Jaroma z miejscowości Nowe Stojło w Województwie Podlaskim. Właściciele gospodarstwa o powierzchni 40 ha, wyspecjalizowanego w hodowli trzody chlewnej w nagrodę otrzymali kosiarkę bebnową Z 010 ufundowaną przez firmę SaMasz i opryskiwacz Pilmet CAR 100S ufundowaną przez firmę Pilmet.
  • Bogumile i Wiktorowi Grochowskim z miejscowości Justynów w Województwie Mazowieckim prowadzą gospodarstwo warzywnicze o powierzchni 17 ha. Zostali nagrodzeni siewnikiem precyzyjnym "Alex-2" ufundowanym przez firmę WEREMCZUK i sadzarką dwurzędową do rozsad, ufundowaną przez firmę KRUKOWIAK.

Gratulując laureatom sukcesu, jestem przekonany, że każdy uczestnik Konkursu z 2004 roku może czuć się zwycięzcą przede wszystkim dlatego, że dzięki swemu udziałowi w rywalizacji o najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne nie tylko poprawił stan bezpieczeństwa i higieny pracy we własnym gospodarstwie, lecz także jednocześnie stał się propagatorem trudnej idei bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym i -być może - ten osobisty przykład zachęci innych rolników do udziału w przyszłorocznej rywalizacji o najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne. W imieniu Organizatorów składam serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2004 i najserdeczniejsze podziękowania dla Fundatorów nagród rzeczowych. Przewodniczący Centralnej Komisji Konkursowej /-/ Henryk Jaworski


Zobacz także:

więcej o II edycji Konkursu