Program badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych w Polsce wschodniej
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od marca do maja 2008 r. zrealizowała we współpracy z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Człowiek - Człowiekowi" Program bezpłatnych badań przesiewowych słuchu i mowy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym w szkołach podstawowych z terenów wiejskich w Polsce wschodniej.
Celem Programu było:
- wykrycie zaburzeń słuchu o podłożu genetycznym,
- wykrycie zaburzeń głosu,
- ocena częstości występowania szumów usznych,
- objęcie opieką diagnostyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną dzieci z wykrytymi zaburzeniami słuchu i głosu.
Zakres badań obejmował:
- wypełnienie ankiety audiologicznej,
- audiometryczne badanie słuchu w zakresie częstotliwości 250-8000 Hz,
- wykonanie testu do oceny sprawności integracji obuusznej informacji słuchowej,
- wykonanie testu słownego,
- nagranie głosu dziecka.
Partnerami Programu były:
- Wojewódzkie Kuratoria Oświaty,
- władze samorządowe,
- dyrekcje oraz nauczyciele i pracownicy szkół podstawowych,
- Polskie Towarzystwo Naukowe Zaburzeń Słuchu, Głosu i Komunikacji Językowej.
Program współfinansowano z pozabudżetowych środków:
Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, ze środków przeznaczonych.
Badania były bezpłatne, dobrowolne, całkowicie bezpieczne dla każdego dziecka i wysoce skuteczne. Warunkiem poddania dziecka badaniu audiometrycznemu była pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych dziecka. Wszystkie zgromadzone w tym celu dane podlegały zastrzeżeniu, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
Logo Programu
Badania przesiewowe zrealizowano w województwach:lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim, równolegle we wszystkich województwach i wyłącznie na terenie szkół, oraz w czasie lekcyjnym. Do badań wykorzystano audiometry przesiewowe posiadające możliwość przesyłania wyników do centralnej bazy danych za pomocą Internetu. Osoby prowadzące badania zostały przeszkolone przez Koordynatora Programu. Rodzice lub opiekunowie dzieci, u których zostały wykryte zaburzenia słuchu lub głosu, uzyskali informację co do dalszego, nieodpłatnego postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu prowadził w ostatnich dziewięciu latach podobne, unikatowe nie tylko w skali kraju, badania przesiewowe u ponad pół miliona dzieci. Wykazały one, że u co piątego dziecka występują różnego rodzaju problemy zdrowotne będące wynikiem zaburzeń narządu słuchu, mowy i wzroku, utrudniające naukę i komunikowanie się z otoczeniem. W blisko 65 proc. wykrytych przypadków zaburzeń u dzieci, ich rodzice/opiekunowie nie byli świadomi istnienia problemu wymagającego poddania dziecka stałej lub okresowej opiece audiologa, foniatry, logopedy, psychologa lub pedagoga.
Od szeregu lat Instytut postuluje potrzebę szerszej realizacji programu badań przesiewowych słuchu na terenach wiejskich i małomiasteczkowych, tam gdzie dostęp do lekarzy - specjalistów jest znacznie ograniczony lub wręcz niemożliwy.
Nawiązanie współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pozyskanie władz oświatowych i samorządowych dla Programu badań przesiewowych, pozwoliło zapoczątkować kreowanie polityki prozdrowotnej i edukacyjnej dzieci i młodzieży spoza aglomeracji wielkomiejskich.
DOKUMENTACJA PROGRAMU
Prezentacja Programu
Podsumowanie wyników badań na konferencji KRUS i IFiPS z 16 lipca 2008 r.
Materiały prasowe na konferencję w opracowaniu IFiPS
Informacje o programie na stronieStowarzyszenia Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Człowiek Człowiekowi" http://www.sponin.org.pl/
Wykaz szkół objętych Programem, wg województw:
warmińsko-mazurskie |
KORESPONDENCJA DO UCZESTNIKÓW PROGRAMU
List otwarty do władz samorządowych
List otwarty do dyrekcji szkół z terenów objętych Programem
List otwarty do rodziców/opiekunów prawnych dzieci
Formularz dla rodziców/opiekunów prawnych dziecka:
Zgoda na bezpłatne badanie przesiewowe